KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 7062086
*
nr 706 2086
Anders Zorn
(1860-1920), Sverige
Etsning, Anders Zorn (1860-1920), "Sappo", 1917, 21x18
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Följerätt
Utrop:
5.000 kr
Såld:
4.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 augusti 2011
kl 17:14:12
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/7 21:03:20
1
Vinnande bud
1/8 17:08:38
2
4.400 kr
1/8 17:09:12
2
4.600 kr
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Anders Zorn
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Läs mer om Anders Zorn
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: anders zorn etsning etsningar grafik svensk grafik svensk grafiker svensk konst svensk konstnär svenska grafiker svenska konstnärer sverige
-
9295 Etsning
Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. GÃ¥rdsmot..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:42
-
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:57
-
3267 Etsning
Vatikanen, eftertryck. Bildmått: 42x62 cm, yttermå..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:38
-
3036 Etsningar
2 st, Nils Emil Ancker, Signerad. Bildmått: 25x33 ..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:21
-
3293 Färgetsning
Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:42
-
9325 Färgetsning
Lennart Rosensohn (1918-1994), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:08
*
Anders Zorn
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Läs mer om Anders Zorn
nr 706 2086
Anders Zorn
(1860-1920), Sverige
Etsning, Anders Zorn (1860-1920), "Sappo", 1917, 21x18
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 5.000 kr |
Såld: | 4.700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 augusti 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
25/7 21:03:20 | 1 | Vinnande bud |
1/8 17:08:38 | 2 | 4.400 kr |
1/8 17:09:12 | 2 | 4.600 kr |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Anders Zorn
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.Läs mer om Anders Zorn
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: anders zorn etsning etsningar grafik svensk grafik svensk grafiker svensk konst svensk konstnär svenska grafiker svenska konstnärer sverige
-
9295 Etsning
Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. GÃ¥rdsmot..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:42 -
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:57 -
3267 Etsning
Vatikanen, eftertryck. Bildmått: 42x62 cm, yttermå..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:38
-
3036 Etsningar
2 st, Nils Emil Ancker, Signerad. Bildmått: 25x33 ..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:21 -
3293 Färgetsning
Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:42 -
9325 Färgetsning
Lennart Rosensohn (1918-1994), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:08